Dziś MON przedstawił projekt budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 w Ossowie!

Projekt Muzeum bitwy Warszawskiej, Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON

W poniedziałek w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa szefa MON i sekretarza stanu w MON Michała Dworczyka, podczas której przedstawiony został projekt budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920.

Pomysł projektu polega na połączeniu przestrzeni pola Bitwy w Ossowie z budynkiem filii Muzeum Wojska Polskiego. Na równinie mazowieckiej historyczne miejsce wyznaczone jest dwoma stalowymi Masztami Stulecia wysokości 100 m, umieszczonymi na zamknięciu widokowym dróg prowadzących ze wschodu i zachodu do Ossowa. Maszty zwieńczone są ułańskimi proporcami i flankują łuk 800 metrowej. Alei Zwycięstwa prowadzącej na pagórek wysokości 15 m. Z niego roztacza się widok na cały Park Kulturowy – Wrota Bitwy Warszawskiej. Muzeum Bitwy 1920 r. staje się zwornikiem rozległego założenia krajobrazowo – architektonicznego. Skarpy i amfiteatr z trybunami ziemnymi pozwalają obserwować kilkunastu tysiącom widzów rekonstrukcję historyczne lub oglądać spektakle „światło i dźwięk”. Projekcje plenerowe pozwalają przywrócić temu miejscu skalę globalnego polskiego zwycięstwa 1920 roku.

Konferencja dotycząca Muzeum bitwy Warszawskiej, Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON

Jak powiedział sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk „Do końca października Muzeum Wojska Polskiego ogłosi przetarg nieograniczony w formule zaprojektuj i buduj na przygotowanie dokumentacji, a następnie zbudowanie całego projektu, o którym dzisiaj rozmawiamy, czyli muzeum i  pomnika pola bitwy. Chcielibyśmy, żeby już wiosną następnego roku została wbita pierwsza łopata. To jest bardzo ambitne tempo, zdajemy sobie z tego sprawę ale jesteśmy przekonani, że pracownicy Muzeum Wojska Polskiego i wszyscy pracownicy Ministerstwa Obrony Narodowej dołożą wszelkich starań, żeby to zadanie zrealizować

 

źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej